مقیمی: نقشه راه تولید خودروی برقی با بهره‌مندی از ظرفیت مپنا تکمیل می‌شود

مقیمی: نقشه راه تولید خودروی برقی با بهره‌مندی از ظرفیت مپنا تکمیل می‌شود

مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودرو و گروه صنعتی مپنا، در نشست مشترکی، به بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه تولید خودروی برقی پرداختند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در نشستی با مدیرعامل مپنا، ضمن افتخار آفرین خواندن اقدامات و فعالیت های انجام شده در این شرکت، عنوان کرد: خوشبختانه مجموعه مپنا توفیقات بسیار خوبی در زمینه های مختلف صنعتی داشته است. امروز هم شاهد پیشرفت های بیشتری در زیر ساخت تولید خودروهای برقی و برقی سازی خودروها هستیم.
در ادامه این نشست عباس علی‌آبادی، مدیرعامل گروه صنعتی مپنا، با بیان اینکه مپنا تا امروز برای ایجاد زیرساخت در راستای فراهم کردن پذیرشِ خودروهای برقی در سامانه حمل و نقل کشور تلاش کرده، گفت: در این زمینه ما مستعد تجاری سازی هستیم. یعنی امروز محصولاتی داریم که قابل رقابت با محصولات جهانی هستند و می توانند در بازار داخلی یا خارجی عرضه شوند.
علی‌آبادی با اشاره به اینکه تاکنون ظرفیت‌هایدانش فنی و زیرساخت‌های لازم برای برقی کردن خودروها فراهم شده، گفت: به عنوان مثال در زمینه باتری و ذخیره انرژی که از اهمیت بالایی برخوردار است، در حال سرمایه‌گذاری و آماده ارایه محصول هستیم.
فرشاد مقیمی، افزود: در بخش خودروهای برقی، سند و نقشه راهی در ایران خودرو به تصویب رساندیم، این انگیزه مضاعف نیز وجود داشت تا با مجموعه مپنا در راستای ارتقای دانش فنی و افزایش بهره‌وری، همکاری کنیم.
مقیمی با بیان اینکه ایران خودرو صرفا برقی کردن خودروهای سواری را در دستور کار قرار نداده، گفت: به دلیل اینکه زمینه برقی کردن خودروهای کار در کشور مساعد است، وارد این حوزه نیز شده ایم. این موضوع می‌تواند خلاءهایی که منجر به درخواست برای واردات خودروی کار برقی شده را مرتفع کند. در این زمینه اولویت ما تعمیق ساخت داخل است، اما در صورت نیاز، می توانیم از شرکای استراتژیک نیز بهره ببریم.
وی اظهار امیدواری کرد: مذاکراتی در این زمینه داشتیم تا در آینده، همکاری‌هایمان را به صورت گسترده تر پایه ریزی کنیم تا زمینه تجاری سازی خودروی برقی فراهم شود.
وی در ادامه اذعان کرد: در حال حاضر در مرحله بازاریابی هستیم و سعی کردیم متناسب با بازار جهانی محصولات متنوعی را ارایه دهیم.
گفتنی است، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و هیات همراه، از شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) و همچنین نمایشگاه دستاوردهای گروه صنعتی مپنا در حوزه برق و الکترونیک، تولید ایستگاه های شارژ برق سریع و کند و پلتفرم خودروی برقی بازدید کردند.